PYRENEAN MOUNTAIN DOG CLUB OF SCOTLAND

OCTOBER SHOW RESULTS 2011

Held at the Richard Greenhow Centre Gretna - Saturday 8th October 2011

Judge - Mrs J Hearson

1st Ch & AmCh Rivergroves Murphy-Goode (Imp)                  Bowker & Boyd

2nd Ch Shiresoak Amaibagatelle at Lisjovia Shcm                  Miss L Holmes

3rd IRCH/CIB Monksgrange Musica                                      Dr A & Miss C Roberts

PUPPY DOG - NO ENTRIES

JUNIOR DOG - 1 ENTERED - ( 1 Absent)

NOVICE DOG - 2 ENTERED - ( 1 Absent)

1st Kalkasi Proud and Free                                                    Mr A Wright

GRADUATE DOG - 4 ENTERED - ( 2 Absent)

1st Shanlimore Tarvos of Glenpyr                                            Mrs D Tomkins

2nd  Kalkasi Proud and Free                                                   Mr A Wright

POST GRADUATE DOG - 4 ENTERED - ( 1 Absent)

1st Gillandant Sensationalist                                                    Mrs N Nelson

2nd Shiresoak Murphy's Magic                                                 Miss S Greenfield

3rd Brulola Spirit in the Sky for Lakamoni                                Smith & Flounders

LIMIT DOG - 2 ENTERED

1st Zalute Ztaitusquoallrhino                                                   Mr & Mrs B Blair

2nd Shiresoak Murphy's Magic                                                 Miss S Greenfield

OPEN DOG - 5 ENTERED - ( 3 Absent)

1st AmCh Rivergroves Gianni Versace (Imp)                             Bowker, Boyd & Gibson

2nd Gillandant Rockafella JW                                                   Mrs G Pollard

PUPPY BITCH 1 ENTERED - ( 1 Absent)

JUNIOR BITCH - 1 ENTERED - ( 1 Absent)

NOVICE BITCH - 1 ENTERED

1st Pyrmagic Emerald                                                               Mrs S Sowinski

GRADUATE BITCH - 3 ENTERED - ( 1 Absent)

1st Lakamoni Argent                                                                Mr & Mrs J Shaw

2nd  Pyrmagic Emerald                                                              Mrs S Sowinski

POST GRADUATE BITCH - 4 ENTERED - ( 1 Absent)

1st Lakamoni Argent                                                                Mr & Mrs J Shaw

2nd Shanlimore Lady Jane                                                        Mr & Mrs N Wright

3rd Pyrmagic Emerald                                                               Mrs S Sowinski

LIMIT BITCH - 1 ENTERED

1st Gillandant Crystal Fantasy                                                   Miss S Greenfield

OPEN BITCH - 5 ENTERED - ( 1 Absent)

1st Ch Gillandant Crystal Rose JW Shcm                                    Mrs G Pollard

2nd Gillandant Crystal Fantasy                                                   Miss S Greenfield

3rd Sketrick Izzianette at Lakamoni                                           Mr M Flounders

Reserve Shanlimore Love Letters at Luisander                           Mr & Mrs N Wright

 

BEST DOG -  AmCh Rivergroves Gianni Versace (Imp)

BEST RESERVE  DOG - Ch & AmCh Rivergroves Murphy-Goode (Imp)

BEST BITCH  -  Ch Gillandant Crystal Rose JW Shcm                                   

BEST RESERVE BITCH - Ch Shiresoak Amaibagatelle at Lisjovia Shcm                 

BEST IN SHOW - AmCh Rivergroves Gianni Versace (Imp)

RESERVE BEST IN SHOW - Ch Gillandant Crystal Rose JW Shcm 

BEST OPPOSITE SEX - Ch Gillandant Crystal Rose JW Shcm 

BEST VETERAN - Ch & AmCh Rivergroves Murphy-Goode (Imp)

RESERVE BEST VETERAN - Ch Shiresoak Amaibagatelle at Lisjovia Shcm                 

OCTOBER SHOW RESULTS 2010

Held at The Richard Greenhow Centre Gretna - Sunday 10th October 2010

Judge - Lesley Waters (Sketrick)

VETERAN DOG OR BITCH 6 ENTERED ( 3 Absent)

1st   Ir/Int Ch Arandora Day Dreamer At Flickorna Miss C & Dr A Roberts

2nd  Ir/Int Ch Arandora Dawn Treader At Flickorna Miss C & Dr A Roberts

3rd   Lubenn Prince Charming                             Mrs T Darlington

PUPPY DOG 1 ENTERED

1st   Shanlimore Tarvos of Glenpyr                         Mrs D Tomkins

JUNIOR DOG 3 ENTERED

1st   Gillandant Rockafella                                        Mrs G Pollard

2nd  Lakamoni Arrow                                              Mr M Flounders

3rd  Gillandant Sensationalist                                 Mrs N Nelson   

NOVICE DOG 1 ENTERED

1st  Lakamoni Arrow                                               Mr M Flounders

GRADUATE DOG 2 ENTERED

1st   Gillandant Rockafella                                       Mrs G Pollard

2nd  Gillandant Sensationalist                                   Mrs N Nelson

POST GRADUATE DOG 3 ENTERED

1st   Gillandant Rockafella                                        Mrs G Pollard

2nd  Jazahah Josephinite                                  Mr & Mrs P Meakin

3rd  Shiresoak Murphy's Magic                               Ms S Greenfield

LIMIT DOG 6 ENTERED ( 1 Absent)

1st  Gillandant Rockafella                                         Mrs G Pollard

2nd Jazahah Jaunty                                          Mr & Mrs P Meakin

3rd  Gillandant Murphy's Law                                     Mrs S Gibson

Res  Briannor Ainthalfhot at Caselbarn         Mr & Mrs A Haresign

VHC Shiresoak Murphy's Magic                              Ms S Greenfield

OPEN DOG 2 ENTERED ( 1 Absent)

1st   Gillandant Murphy's Law                                     Mrs S Gibson

JUNIOR BITCH I ENTERED

1st  Lakamoni Argent                                           Mr & Mrs J Shaw

NOVICE BITCH 1 ENTERED

1st  Lakamoni Argent                                           Mr & Mrs J Shaw

GRADUATE BITCH 1 ENTERED

1st  Jazahah Jade                                                 Mrs K Thompson

POST GRADUATE BITCH 2 ENTERED

1st  Jazahah Jade                                                 Mrs K Thompson

2nd Shanlimore Lady Jane                                 Mr & Mrs N Wright

LIMIT BITCH 3 ENTERED

1st Gillandant Crystal Fantasy                               Ms S Greenfield

2nd Shanlimore Love Letters At Luisander       Mr & Mrs N Wright

3rd Jazahah Jade                                                  Mrs K Thompson

OPEN BITCH 3 ENTERED

1st  Gillandant Crystal Fantasy                              Ms S Greenfield

2nd Ch Gillandant Sugar & Spice JW                         Mrs G Pollard

3rd Ir Ch/CIB Monksgrange Musica             Miss C & Dr A Roberts

BRACE  - JAZANAH JAUNTY/ JAZANAH JOSEPHINITE  Mr & Mrs P Meakin 

 

BEST DOG  -  GILLANDANT ROCKAFELLA

BEST RESERVE  DOG - JAZANAH JAUNTY

BEST BITCH - LAKAMONI ARGENT

BEST RESERVE BITCH - GILLANDANT CRYSTAL FANTASY

BEST IN SHOW - GILLANDANT ROCKAFELLA

RESERVE BEST IN SHOW - LAKAMONI ARGENT

BEST OPPOSITE SEX - LAKIMONI ARGENT

BEST PUPPY IN SHOW - SHANLIMORE TARVOS OF GLENPYR

BEST VETERAN  - IR/INT/CH ARANDORA DAY DREAMER AT FLICKORNA

BEST OPPOSITE SEX VETERAN - LUBENN PRINCE CHARMING

OCTOBER SHOW RESULTS 2009

Held at The Richard Greenhow Centre Gretna - Sunday 11th October 2009

Judge - Christine Kenyon ( Chezanna Pyreneans )

VETERAN DOG/BITCH 3 ENTERED (2 Absent)

1st   Lubenn Prince Charming                              Mrs T Darlington

PUPPY DOG 2 ENTERED

1st   Brulola Spirit in the Sky for Lakamoni     Mrs L Smith & Mr M Flounders

2nd  Sketrick Latin Lover              Miss N Phoenix & Dr A Roberts

JUNIOR DOG 6 ENTERED (1 Absent)

1st   Shanlimore Lord James                                  Miss E Downs

2nd  Brulola Spirit in the Sky for Lakamoni     Mrs L Smith & Mr M Flounders

3rd   Shiresoak Murphy's Magic        Miss S Greenfield                   

Res   Penellcy Shining Knight At Mizeka                   Mrs Z Sang

Vhc   Sketrick Latin Lover              Miss N Phoenix & Dr A Roberts

NOVICE DOG 1 ENTERED

1st   Sketrick Latin Lover              Miss N Phoenix & Dr A Roberts

GRADUATE DOG 5 ENTERED (1 Absent)

1st   Shanlimore Lord James                                   Miss E Downs

2nd  Zalute Ztaitusquoallrhino                              Mr & Mrs B Blair

3rd  Shiresoak Murphy's Magic                            Miss S Greenfield

Res  Penellcy Shining Knight At Mizeka                   Mrs Z Sang     

POST GRADUATE DOG 5 ENTERED (1 Absent)

1st   Zalute Ztaitusquoallrhino                              Mr & Mrs B Blair

2nd  Lubenn Prince Charming                              Mrs T Darlington

3rd  Shiresoak Murphy's Magic                            Miss S Greenfield

Res  Penellcy Shining Knight At Mizeka                       Mrs Z Sang

LIMIT DOG 2 ENTERED

1st   Febus Troumouse                                       Mr & Mrs J Turner

2nd  Ryovan Spirit Of The Wind      Mrs L Smith & Mr M Flounders

OPEN DOG 2 ENTERED

1st  CH. Shanlimore Jesse James                         Mrs C A Edwards

2nd Lubenn Prince Charming                               Mrs T Darlington

PUPPY BITCH 3 ENTERED 1 (Absent)

1st   Brulola Spirit Of Angels For Lakamoni     Mrs L Smith & Mr M Flounders

2nd  Brulola Northern Lights                                      Mrs L Smith

JUNIOR BITCH 5 ENTERED 1 (Absent)

1st   Zalute Zeona Via Shanlimore                       Mrs C A Edwards

2nd  Brulola Spirit Of Angels For Lakamoni     Mrs L Smith & Mr M Flounders

3rd  Shanlimore Lady Jane                              Mr & Mrs N Wright  

Res  Brulola Northern Lights                                      Mrs L Smith

NOVICE BITCH 3 ENTERED 1 (Absent)

1st  Kalkasi Free Fall Of Biennalba                     Mr & Mrs A Owen

2nd  Kenmillix Herriot                                           Mrs H McGilvray

GRADUATE BITCH 5 ENTERED  (1 Absent)

1st   Zalute Zeona Via Shanlimore                       Mrs C A Edwards

2nd  Gillandant Crystal Fantasy                          Miss S Greenfield

3rd   Kalkasi Free Fall Of Biennalba                    Mr & Mrs A Owen

Res   Kenmillix Herriot                                          Mrs H McGilvray

POST GRADUATE BITCH 4 ENTERED (1 Absent)

1st   Gillandant Crystal Fantasy                          Miss S Greenfield

2nd  Zalute Ztatusquobeesknees                        Mr & Mrs A Owen

3rd   Kenmillix Herriot                                           Mrs H McGilvray

LIMIT BITCH 5 ENTERED (1 Absent)

1st   Lisjovia Mena Suvari           Miss L Holmes & Miss K Maidwell

2nd  Shanlimore Love Letters At Luisander      Mr & Mrs N Wright

3rd  Gillandant Crystal Fantasy                          Miss S Greenfield

Res  Zalute Ztatusquobeesknees                        Mr & Mrs A Owen

OPEN BITCH 2 ENTERED

1st   Lisjovia Airways Lavia                                     Mrs W Holmes

2nd  Gillandant Crystal Fantasy                        Miss S Greenfield  

 

BEST DOG  - CH. SHANLIMORE JESSE JAMES

BEST RESERVE  DOG  - SHANLIMORE LORD JAMES 

BEST BITCH - LISJOVIA AIRWAYS LAVIA

BEST RESERVE BITCH - ZALUTE ZEONA VIA SHANLIMORE

BEST IN SHOW - CH. SHANLIMORE JESSE JAMES

RESERVE BEST IN SHOW - LISJOVIA AIRWAYS LAVIA

BEST OPPOSITE SEX - LISJOVIA AIRWAYS LAVIA

BEST PUPPY IN SHOW - BRULOLA SPIRIT OF ANGELS FOR LAKAMONI

RESERVE BEST PUPPY - BRULOLA SPIRIT IN THE SKY FO LAKAMONI

BEST VETERAN - LUBENN PRINCE CHARMING                            

 

OCTOBER SHOW RESULTS 2008

Held at The Richard Greenhow Centre, Gretna on 5th October 2008

Judge - Mrs Denise Simpson (Baldhoon)

VETERAN DOG OR BITCH - 2 ENTERED (1 Absent)

1st   Luben Prince Charming                            Mrs T Darlington

PUPPY DOG - 1 ENTERED

1st   Gillandant Murphy's Law                          Mrs S Gibson

GRADUATE DOG - 1 ENTERED

1st   Zalute Ztaitusquoallrhino                          Mr & Mrs B Blair

POST GRADUATE DOG - 1 ENTERED

1st   Zalute Ztaitusquoallrhino                          Mr & Mrs B Blair

LIMIT DOG - 3 ENTERED  (1 Absent)

1st   Zalute Ztaitusquoallrhino                          Mr & Mrs B Blair 

2nd  Luben Prince Charming                            Mrs T Darlington

OPEN DOG - 4 ENTERED  (1 Absent)

1st   Ch./Am.Ch. Riversgroves Murphy Goode   Mr Bowker & Mrs Boyd

2nd  Penpriory New Statesman of Dennaje     Mrs & Miss J Whitfield

3rd   Pyrhaven Tudwick Wogan at Lakamoni      Mr M Flounders

JUNIOR BITCH - 1 ENTERED

1st    Kalkasi Free Fall of Beinnalba                   Mr & Mrs A Owen

NOVICE BITCH - 1 ENTERED

1st    Kalkasi Free Fall of Beinnalba                   Mr & Mrs A Owen

GRADUATE BITCH - 3 ENTERED  (1 Absent)

1st    Zalute Ztatusquobeesknees                      Mr & Mrs A Owen

2nd   Gillandant Crystal Fantasy                        Miss S Greenfield

POST GRADUATE BITCH - 4 ENTERED  (2 Absent)

1st    Zalute Ztatusquobeesknees                      Mr & Mrs A Owen

2nd   Gillandant Crystal Fantasy                        Miss S Greenfield

LIMIT BITCH -  4 ENTERED (1 Absent)

1st    Sketrick Izzianette at Lakamoni                 Mr M Flounders

2nd   Shanlimore Love Letters at Luisander         Mr & Mrs N Wright

3rd    Gillandant Crystal Fantasy                        Miss S Greenfield

OPEN BITCH - 3 ENTERED  (2 Absent)

1st     Gillandant Crystal Fantasy                        Miss S Greenfield

BRACE - 3 ENTERED  (1 Absent)

1st     Owen with Zalute Ztatusquobeesknee & Kalkasi Free Fall of Beinnalba

2nd    Flounders with Pyrhaven Tudwick Wogan at Lakamoni & Sketrick Izzianette at Lakamoni

 

BEST DOG - CH./AM.CH. RIVERGROVES MURPHY GOODE

BEST RESERVE DOG - ZALUTE ZTAITUSQUOALLRHINO

BEST BITCH - SKETRICK IZZIANETTE AT LAKAMONI

BEST RESERVE BITCH - KALKASI FREE FALL OF BEINNALBA

BEST IN SHOW - CH./AM.CH.RIVERGROVES MURPHY GOODE

RESERVE BEST IN SHOW - ZALUTE ZTAITUSQUOALLRHINO

BEST OPPOSITE SEX - SKETRICK IZZIANETTE AT LAKAMONI

BEST PUPPY IN SHOW - GILLANDANT MURPHY'S LAW

BEST VETERAN IN SHOW - LUBEN PRINCE CHARMING

RESCUE UPDATE

WE ARE IN NEED OF LOVING HOMES FOR THE RESCUE PYRENEANS.  IF YOU WOULD LIKE TO BE CONSIDERED PLEASE LOOK AT OUR RESCUE PAGE FOR CONTACT DETAILS. OR GO TO OUR RESCUE WEBSITE www.scottishpyreneanrescue.webs.com

 

 

Upcoming Events

No upcoming events

Updates

LAST TIME SITE WAS AMENDED - 4th of March 2018

Share on Facebook

Share on Facebook